Cyklinowanie – czyli proces renowacji parkietu – zrób to sam

Narzędzie cykliniarka służy do przeprowadzenia prac cyklinowania czyli czyszczenie parkietu. Jest to specjalne urządzenie, które można wypożyczyć co jest dużo tańszym oraz lepszym rozwiązanie niż zatrudnianie ekipy, która posiada takie urządzenie.

Rozpoczęcie cyklinowania rozpoczynamy od sprawdzenia stanu technicznego cykliniarki, gdyż nawet drobna wada może spowodować problemy podczas cyklinowania. Po sprawdzeniu stanu technicznego zaczynamy cyklinowanie od papieru o najniższym granulacie. Potem zwiększamy granulat oraz zmieniamy taśmy gdyż wytarte nie będą już pracowały prawidłowo.

Należy pamiętać że pył który tworzy się podczas cyklinowania może zatkać otwory wiec co jakiś czas sprawdzamy czy wszystko pracuje jak należy (cykliniarka nie wydaje dziwnych dźwięków itp.)

Jeżeli wszystkie dostępne miejsca zostały wycyklinowane czas przejść do miejsc trudno dostępnych takich jak : krawędzie, ściany, miejsca pod kaloryferem itp. Do takich miejsc używamy innej cykliniarki tak zwanej cykliniarki krawędziowej.

Po całym procesie cyklinowania uzupełniamy ubytki specjalnym preparatem do tego przeznaczonym, który zostaje pomieszany razem z pyłem . Ma to ogromne znaczenie gdyż dzięki temu masa uzupełniająca jest tego samego koloru co parkiet.

Gdy parkiet wyschnie należy ponownie przeszlifować parkiet lecz trzeba uważać na kierunek oraz przemieszczenie się gdyż jest to bardzo ważne. Zalecanym kierunkiem są: krzyżowe – unikamy pofalowania powierzchni. Jeżeli posiadamy parkiet w jodełkę – kierunek nie może pokrywać się z kierunkiem jakiegokolwiek rzędu desek.

Polerowanie to ostatni etap cyklinowania parkietu.

About Author: admin