Wypożyczalnia cykliniarki Katowice, Tychy, Mikołów

Katowice, Siedliska 10 | 8:00 – 16:00

Cyklinowanie własnych podłóg drewnianych

Samodzielne cyklinowanie drewnianych podłóg i odnawianie z pewnością pozwoli zaoszczędzić pieniądze, a nawet niedoświadczony właściciel domu prawdopodobnie wykona lepszą robotę niż najniższa licytująca majsterkowicz, który to wyceni. Gdy zrozumiesz podstawy, uzyskanie wysokiej jakości efektu końcowego na drewnianej podłodze zależy bardziej od cierpliwości niż od czegokolwiek innego.

Ostatecznie jednak, po usunięciu wszelkich grzbietów między deskami, aby nie potknąć się, wszystko zależy od estetyki. Po ukończeniu Twoja podłoga będzie dziełem sztuki, którym można się pochwalić i być z niej dumnym, a potem przyjdą Twoje dzieci lub pies i znów będzie to po prostu drewniana podłoga, coś, co myjesz lub odkurzasz raz w tygodniu.

Przygotowanie podłogi, pierwszy krok do idealnej podłogi drewnianej

Zanim przystąpisz do odnawiania drewnianej podłogi, najpierw dowiedz się, z czym masz do czynienia. Czy twoja podłoga to stare deski podłogowe, które zostały pokryte dywanem? Czy są wystarczająco dobre do szlifowania i wykańczania? Jesteś pewny? Czy najpierw ściągnąłeś wszystkie pręty chwytające, które utrzymywały dywan na miejscu – ponieważ czasami używają one gwoździ ORAZ gwoździ, a to powoduje bałagan, ponieważ deski często pękają, gdy próbujesz je zdjąć. Nie ma nic gorszego niż niewolnictwo w dążeniu do idealnego wykończenia drewnianej podłogi tylko po to, by zaraz potem kuśtykać, gdy pewnego wieczoru po kilku kuflach zarysujesz podłogę bosą stopą i wbijesz drzazgę pod paznokieć.

Czy podłoga jest z twardego drewna litego, czy też z litego drewna? Niektóre podłogi inżynierskie można szlifować i odnawiać, ale nie wszystkie — ogólnie rzecz biorąc, potrzeba kilku tysięcy laminatu, zanim rozważysz szlifowanie i renowację, może najpierw wypróbuj ukryty obszar, na przykład na dnie szafy. Jeśli podłoga to solidne deski z twardego drewna, gratulacje, powinieneś być gotowy. Ale jedno słowo ostrzeżenia, ponieważ widziałem, jak ktoś tego próbował, upewnij się, że twoja podłoga nie jest bardzo realistycznym laminatem, zanim wynajmiesz szlifierkę na weekend… to absolutnie nie działa.

Po tym wszystkim i przeniesieniu wszystkiego z całej podłogi do szlifowania, zamieść i odkurz wszędzie, następnie wytrzyj lekko wilgotną ściereczką, a po wyschnięciu odkurz ponownie, szczególnie wokół krawędzi. Wyrzuć wszystkich z pokoju, ponieważ najgorszą rzeczą jest utknięcie dużej bryły piasku w podkładce, dysku lub pasku szlifierskim i wyżłobienie całej cennej drewnianej podłogi, którą masz upiększać.

Następnie oprzyj się na czworakach, a jeśli jest to stara podłoga z desek, bardzo ostrożnie przejedź dłonią po całej podłodze, aby sprawdzić, czy nie wystają główki gwoździ lub kawałki piasku utknięte w stawach.

Kiedy już jesteś przekonany, że Twoja podłoga się nadaje, że jest nieskazitelnie czysta, a w weekend nie masz nic lepszego do roboty, czas zdecydować, jaką szlifierkę wypożyczyć. Ale najpierw pomyśl o bezpieczeństwie!
Zanim jeszcze zaczniesz szlifować podłogę, najpierw zadbaj o bezpieczeństwo!

Wszystkie te szlifierki będą wytwarzać kurz, a ty będziesz używać hałaśliwych maszyn – dlatego ochrona słuchu jest koniecznością. Drzazgi są pewnym prawdopodobieństwem, więc noszenie rękawiczek to również dobry plan. Zalecana jest ochrona oczu, a odpowiednia maska na twarz jest niezbędna, chyba że lubisz blokować zatoki starym toksycznym lakierem i pieprznym pyłem drzewnym, który może być również dość toksyczny w zależności od rodzaju twardego drewna.

Maszyny do szlifowania podłóg, jakie są możliwości wyboru?

Szlifierki buforowe pracują ruchem okrężnym, to ta sama maszyna, która jest często używana do polerowania i czyszczenia podłóg przemysłowych i komercyjnych. Jeśli używałeś go w innych zastosowaniach, możesz spróbować, ale szlifowanie podłóg może nie być najlepszym miejscem do nauki. Mają bardzo czułą równowagę i wystartują po podłodze, wirując dziko i owijając kabel wokół twoich nóg, jeśli nie masz jeszcze magicznego dotyku. A jeśli nawet musisz zapytać „czy ja?” – nie.

Jeśli mimo wszystko uznasz, że jesteś wystarczająco odważny, (naprawdę?) będziesz musiał kupić kilka różnych gradacji papieru i kilka podkładek amortyzujących. Są one dostępne w wypożyczalni, ktoś tam prawdopodobnie pomoże ci określić, ile każdego z nich będziesz potrzebować na podstawie powierzchni twojej pracy, ale kup kilka dodatkowych, ponieważ zwykle mogą wrócić. Jest to powszechna praktyka, a i tak wrócisz, aby zwrócić maszynę, więc nie ma niedogodności ani zmarnowanej podróży – lepiej mieć za dużo podkładek niż za mało – i złapać tylko jeden dumny gwóźdź w starej desce podłogowej, której nie zrobiłeś zauważ zanim bardzo szybko rozerwie podkładkę – która trafia prosto do kosza.

Pad działa zasadniczo jak amortyzator, zapewniając szlifierce płynną jazdę i równomierne usuwanie materiału. Po pewnym czasie (około kilku godzin) podkładka zostanie ściśnięta i zużyta i będzie wymagała wymiany.

Instalacja papieru i podkładek jest dość łatwa. Papier przykleja się do podkładki, a następnie po prostu upuszczasz go na podłogę (tak, zgadza się, papierową stroną do dołu), a następnie umieszczasz szlifierkę na podkładce, która pozostanie po prostu z powodu tarcia i ciężaru maszyny.

Stare podkładki szlifierskie można pociąć i ponownie wykorzystać w doskonałych maszynach do szorowania podłóg.

Kwadratowe szlifierki wibracyjne są najłatwiejsze w użyciu i najtrudniejsze do zepsucia. Możesz go wypożyczyć w większości dużych sklepów budowlanych i podobnie jak w przypadku buforów, będziesz musiał kupić podkładki i papier. To naprawdę najlepsza opcja, jeśli wcześniej nie szlifowałeś podłóg, ale mam nadzieję, że to tylko podłoga w pokoju proszkowym – poważnie, musi być mała, aby ta opcja działała.

Zarówno bufory, jak i szlifierki kwadratowe będą dość blisko ścian, ale będziesz także potrzebować małej ręcznej szlifierki oscylacyjnej wokół krawędzi. W przypadku nowych podłóg należy pamiętać, że listwy przypodłogowe prawdopodobnie będą znajdować się w odległości od 1/2 do 3/4 cala od ściany.

W przypadku użycia bufora lub szlifierki kątowej proces jest taki sam. Zaczynasz od naprawdę szorstkiego papieru, który wygładzi wszelkie nierówności między deskami i zapewni jednolitą powierzchnię. Stamtąd każda inna gradacja papieru ma na celu usunięcie grzbietów z papieru wcześniej, więc nie martw się, jeśli pierwsze przejście pozostawi wszędzie wszystkie wirujące linie, będą one stopniowo znikać.

Papiery będą przechodzić w kolejności od 36 lub 40, a następnie do 60 grit, 80 grit, 100 grit i 120 grit. Możesz zwiększyć do 180 lub 220, ale zanim to zrobisz, pomyślałbym o ręcznym szlifowaniu 2 próbek i nałożeniu trochę oleju. Jeśli naprawdę widzisz różnicę między 120 a 180, to śmiało. Zrobiłbym to dla płacącego klienta po prostu dlatego, że będzie wstępna inspekcja podłogi, ale w przypadku moich własnych podłóg zatrzymuję się na 120.

Szlifierki bębnowe – o rany, tutaj sytuacja wygląda trochę inaczej, a stawka idzie w górę. Jeśli szlifowanie podłogi po raz pierwszy było jak nauka jazdy, wybór szlifierki bębnowej byłby jak wybór drążka zmiany biegów zamiast automatu. Z dużą ilością startów pod górę. Z zasłoniętymi oczami iz wybuchami Metalliki w tomie 12.

Szlifierki bębnowe posiadają obracającą się taśmę i wykonują ją szybko i stosunkowo

czysta robota w doświadczonych rękach. Ale mogą być dość trudne do nauczenia się i mają o wiele większy potencjał powodowania szkód, jeśli zrobisz to źle. Jak ogromne bruzdy, wszędzie. Koszmar! Jeśli wybierzesz tę maszynę, upewnij się, że zaczynasz w miejscu, które nie będzie dobrze widoczne. Jak ciemna strona księżyca.

Istnieją dwa rodzaje szlifierek bębnowych; szlifierki tarczowe i szlifierki dźwigniowe, które działają z taśmami z papieru ściernego. Z tych dwóch najprawdopodobniej spotkasz szlifierkę do końcówek, ponieważ są one łatwiejsze do nauczenia się i używania, relatywnie rzecz biorąc. Mają dwa koła, na które można przechylić maszynę, aby zmienić kierunek, podczas gdy szlifierka pozioma mechanicznie podnosi i opuszcza bęben.

Ważne jest, aby uruchomić maszynę z papierem POZA podłogą. Gdy przechylisz go w dół, a papier ścierny dotknie drewna, natychmiast zacznie cię ciągnąć. Zmusza to operatora do zmiany czynności z pchania na ciągnięcie – zwykle oczy wyskakują, gdy napinasz każdy mięsień w swoich ramionach, aby powstrzymać pędzący po podłodze i przez przeciwległą ścianę. Te rzeczy są brutalne i wyciągają twoje ręce ze stawów.

W przypadku wszystkich typów szlifierek (zwłaszcza szlifierek bębnowych), jeśli liczysz na przyzwoite wykończenie drewnianej podłogi, ważne jest, aby maszyna była w ruchu. Jeśli zostaniesz w jednym miejscu, zaczniesz kopać sobie trochę dziury (dosłownie), którą trudno będzie naprawić następnym piaskiem. Bardzo, bardzo twardy, jeśli to laminat i przeszlifujesz go!
Techniki szlifowania podłóg drewnianych

Po pierwsze, idź z ziarnem, zawsze, po drugie, po każdym etapie, rozejrzyj się szybko, aby zobaczyć, czy masz wszystkie rysy z wcześniejszej przepustki. Po wykonaniu przejścia o ziarnistości 120, aby uzyskać naprawdę gładką powierzchnię, możesz ją zwilżyć (co spowoduje wydobycie wszystkich włókien), a następnie poczekać, aż wyschnie i wykonać szybkie przejście za pomocą sita 120. Złota zasada jest taka, że jeśli widzisz ślady, zawirowania i zadrapania, idź dalej, przesuń stopień dokładniej, idź dalej. Bo jeśli możesz to zobaczyć, zanim to się skończy, będzie wyglądało dziesięć razy gorzej po…

Pominięcie kroku może wydawać się oszczędnością czasu i materiałów, ale tak nie jest. Jeśli przejdziesz z gradacji 60 do 100 i nie zrobisz 80, spędzisz dużo czasu próbując zetrzeć grzbiety papierem, który jest po prostu zbyt drobny do pracy i często zatyka się, zanim przetnie powierzchnię.

Naprawdę jedynym krokiem, który możesz pominąć, jest wybór początkowego papieru. Jeśli nowo ułożona podłoga jest dość jednolita, możesz zacząć od 60. To, ile czasu spędzisz na podłodze, zależy od tego, jak dobrze jest ułożona i jak długo trwa pierwsze przejście, aby doprowadzić ją do punktu gdzie jesteś szczęśliwy.

Jedyną rzeczą, która może naprawdę odsłonić ścięte rogi, będzie to, czy zdecydujesz się poplamić podłogę. Bejca sprawi, że wszelkie rysy i skazy będą bardziej widoczne.

I jak powiedziałem, pamiętaj o noszeniu odpowiedniej ochrony przed wdychaniem cząstek kurzu, zwłaszcza jeśli naprawiasz stare podłogi z wykończeniem. Małe papierowe maski trochę cię chronią, ale niewiele. Pomimo tego, że noszenie respiratora podczas upałów jest bolesne, noszenie respiratora to naprawdę sprytny pomysł na ochronę płuc.

Przygotuj się z miotłą i szufelką, a najlepiej z odkurzaczem sklepowym. Pamiętaj, aby używać nasadek odkurzających z miękkim włosiem, twardy plastik może pozostawiać linie na podłodze. Ponadto, jeśli odkurzasz razem z ziarnem, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo pozostawienia widocznych śladów. Usuń jak najwięcej kurzu, jeśli twoja podłoga jest przybita deskami, upewnij się, że wszelkie główki gwoździ znajdują się pod powierzchnią (w przeciwnym razie z czasem rdzewieją i pozostawiają plamy.

A więc podłoga jest wyszlifowana i czysta, weekend się skończył, ramiona i plecy pulsują i bolą, a ty jesteś na wpół głuchy, ale hej – przynajmniej masz teraz zabawną historię do podzielenia się przy obiedzie i będziesz naprawdę doceniam profesjonalistę, któremu płacisz, aby zrobił to następnym razem!